Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Tyle Słońca w całym mieście, czyli w Dwójce na 80. urodzinach

data wytworzenia: czwartek, 16 czerwca 2016,
data aktualizacji: czwartek, 16 czerwca 2016

11 czerwca 2016 r., (sobota) w ramach Festiwalu Otwartych Ogrodów, przy muzyce, wśród przyjaciół i kwiatów, w promieniach słońca świętowaliśmy finał jubileuszu 80-lecia Szkoły Podstawowej nr 2.

Dzień rozpoczął nasz udział w telewizyjnym programie na żywo emitowanym z Milanówka przez stację TVP Warszawa – wystąpili i mówili o Szkole uczniowie, pani Dyrektor udzieliła wywiadu. Telewizja towarzyszyła nam również po południu, w czasie koncertu finałowego.

Już w południe przybyli do nas pierwsi goście. Starsi i młodsi wzięli udział w Eko-warsztatach przygotowanych przy udziale Urzędu Miasta. Uczestnicy mogli bawić się, uczyć i zdobywać drobne nagrody, a wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody, o którą szczególnie w naszej Szkole dbamy.

Następnym wydarzeniem festiwalowym były warsztaty artystyczne dla dzieci poprowadzone przez panią Palomę Kłosińską, instruktorkę ze Szkoły Rysunku i Malarstwa Creosfera. Wystawa prac, które powstały w czasie tych zajęć towarzyszyła nam do końca dnia.

Natomiast w godzinach popołudniowych zawitali u nas znamienici goście: Burmistrz Miasta Milanówka – pani Wiesława Kwiatkowska, Przewodnicząca Rady Miasta – pani Małgorzata Trębińska, kierownik Referatu Oświaty – pani Katarzyna Wąsińska-Jano, Przewodnicząca Komisji Edukacji RM Milanówka pani Bożena Osiadacz, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej ksiądz Stanisław Jurczuk, a także radni miejscy,  kierownicy jednostek organizacyjnych miasta, uczniowie i ich rodzice, a nade wszystko osoby, których losy połączyły z „Dwójką”, czyli dawni dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz  absolwenci.

W pełnych nieukrywanego wzruszenia słowach Pani Dyrektor serdecznie powitała  zgromadzonych, podsumowała dotychczasowe uroczystości, a przede wszystkim podziękowała za aktywny udział w obchodach jubileuszu i całoroczną wytężoną pracę. Z kolei pani Burmistrz złożyła Jubilatce życzenia dalszych sukcesów. Następnie panie, zgodnie z niepisaną, ale piękną tradycją, zasadziły drzewo na placu szkolnym, aby upamiętnić 80-lecie.

W tym czasie na scenie pani dyrektor Magdalena Dąbrowska i pani Aneta Siennicka ogłosiły wyniki konkursu na pracę plastyczną, film oraz prezentację pod hasłem „Nasza szkoła”. Laureatom wręczono nagrody, a prace konkursowe mogliśmy podziwiać na okolicznościowej wystawie.

I już po chwili ze sceny rozległ się zapraszający okrzyk Zuzi Matuszkiewicz-Górskiej: „Poloneza czas zacząć…”, która parafrazując wieszcza, wywołała panią Dyrektor i księdza Stanisława Jurczuka do prowadzenia narodowego tańca. Za nimi ustawili się z powagą uczniowie klasy VI b, którzy w ten oto dostojny sposób rozpoczęli część artystyczną wieczoru.

Rolę konferansjera, tradycyjnie już, przejął pan Daniel Klonowski i jak zwykle czynił to swobodnie i z humorem. Dość szybko wprowadził więc zebranych w pogodny nastrój, tym bardziej, że występy rozpoczęły się od niespodzianki przygotowanej niemalże w ostatniej chwili. Oto na scenie w piosence „Znajdziesz mnie znowu” pojawił się Zbigniew Wodecki – w tej roli wspomniany już pan Klonowski, a towarzyszyły mu „AleBabki” czyli panie: Katarzyna Klonowska, Aneta Siennicka, Beata Woźniak i Agnieszka Wójcik. Już tym pierwszym utworem, rozweselili zgromadzonych i porwali
do wspólnej zabawy.

Dalej mogliśmy podziwiać popisy recytatorskie, wokalne i taneczne uczniów z klas 1-6 przygotowane pod bacznym okiem nauczycieli naszej Szkoły. Dobrze bawiliśmy się przy hitach z dawnych lat, takich jak: „Dziesięć w skali Beauforta”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Ciągle pada”, które każdy z dorosłych mógł zanucić, a które wiązały się z tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Otwartych Ogrodów. Na szczęście pogoda dopisała i „mokro” było tylko w przedstawianych utworach. W liryczno-wietrzny nastrój wprowadził nas wiersz Juliana Tuwima „Dwa wiatry”; podziwialiśmy na wysepce „Żurawia i Czaplę”, bynajmniej nie ich sposób porozumiewania się, a także byliśmy świadkami „Kłótni rzek”. Z pełnym profesjonalizmu wdziękiem zaprezentowały się dziewczęta z klasy 6 c, tym razem w tańcu z parasolkami, a na finał swój popisowy numer  z szarfami wykonali chłopcy z klasy piątej i szóstej.

Na koniec części oficjalnej Pani Dyrektor wręczyła szczególne podziękowania tym rodzicom, którzy ofiarowali swój czas, siły oraz serce przy realizacji zamierzeń. Podziękowania otrzymali: panie Dorota Kowalska, Ewa Jakucka-Chachaj, Agnieszka Śniadewicz-Świaca, Kamila Bodych, Barbara Gasiuk, Barbara Orzeszek, Katarzyna Bogucka, Magdalena Poszwińska, panowie Artur Niedziński, Sławomir Bogucki, Piotr Kowalczyk, Hubert Gradus, Mariusz Boniecki, Piotr Remiszewski, Wojciech Rydzikowski, Daniel Konowski, państwo Mariola i Dariusz Borowscy, Magdalena i Piotr Reszczyńscy, właściciele  i pracownicy Szkoły Rysunku i Malarstwa w Milanówku Creosfera.

Zaproszenie na wspaniały poczęstunek w plenerze przygotowany przez niezastąpionych w tej kwestii rodziców dopełniło reszty. Potem już tylko fantastyczna zabawa, czyli wieczorna potańcówka. Przy muzyce, począwszy od ponad osiemdziesięcioletniej po współczesną, wspaniale bawiły się na specjalnie przygotowanych dechach pod gołym niebem trzy, a może i cztery pokolenia milanowian. Rozśpiewani, roztańczeni, i z pewnością w wyśmienitych nastrojach, późnym wieczorem wracaliśmy do domów. Wielu towarzyszył niedosyt zabawy i refleksja o przemijaniu, a także radość ze wspólnych jubileuszowych dokonań opisanych pokrótce w folderze okolicznościowym wręczonym uczestnikom wieczoru. Jako się rzekło we wrześniu 2015 roku, ten rok szkolny był areną wielu wydarzeń związanych z 80-leciem.

Zorganizowaliśmy 16 przedsięwzięć o różnym charakterze od spotkań z absolwentami  poprzez zawody sportowe po koncert finałowy. Ten ogromny wysiłek wydał wielkie owoce, zintegrował całe szkolne środowisko, zacieśnił więzi międzypokoleniowe, umocnił poczucie przynależności do miejsca, do korzeni. Obserwowaliśmy to na co dzień podczas realizacji każdego z jubileuszowych zadań i dziś wiemy, że jest to wielką wartością. Szczycimy się zaangażowaniem Rodziców, licznym uczestnictwem uczniów we wszystkich przedsięwzięciach, dumni jesteśmy ze wspaniałej atmosfery towarzyszącej naszemu wysiłkowi. Wydarzenia jubileuszowe „rozlały” się po mieście jasnym światłem  jak to słońce w sobotnie popołudnie.

Serce raduje się i podpowiada słowa uznania oraz  podziękowań, które kierujemy do ogromnej rzeszy zaangażowanych w obchody rodziców, nauczycieli, wszystkich pracowników Szkoły, uczniów, pracowników Milanowskiego Centrum Kultury, absolwentów. Widoczny niemały wysiłek, poświęcony czas, inwencja twórcza, dobra rada i trwanie przy realizacji naszych jubileuszowych planów to najlepszy prezent, jakim Szanowna Jubilatka mogła być obdarowana w dniu swego Święta.

Opracowały: Beata Woźniak, Agnieszka Wójcik, Małgorzata Jantar, Marianna Frej.

Zobacz również:

« Wróć do listy aktualności