Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Obchody 73. rocznicy zniszczenia magazynu broni AK Obwodu "Bażant"

data wytworzenia: czwartek, 17 sierpnia 2017,
data aktualizacji: piątek, 18 sierpnia 2017

Pamiętamy  10 sierpnia 1944 – Milanówek

            W niedzielę, 13 sierpnia, Milanówek uczcił 73. rocznicę tragicznej śmierci żołnierzy Armii Krajowej, zamordowanych przy wykryciu przez Niemców magazynu broni Obwodu „Bażant”: płk. dr. Franciszka Grodeckiego, plut. pchor. Jana Garsteckiego ps. „Robotnik”, kpr. pchor. Bogusława Kołodziejskiego ps. „Rżewski”, kpr. Tomasza Pondra ps. „Tomek” i sierż. Józefa Sikorskiego ps. „Józef”.

Jak co rok, uroczystość rozpoczęła się  Mszą św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej, celebrowaną przez ks. prałata Zbigniewa Szysza – kapelana Środowiska „Mielizna” AK, po której nastąpiło złożenie kwiatów na miejscowym cmentarzu. Główna część obchodów, z udziałem żołnierzy ŚZŻAK, przedstawicieli władz miasta i powiatu, harcerzy, milanowskich instytucji i organizacji, tradycyjnie odbyła się przed pomnikiem przy ul. Wojska Polskiego, upamiętniającym miejsce tragedii z 10 sierpnia 1944 r. Po oddanym hołdzie poległym, złożeniu kwiatów i wystąpieniach okolicznościowych zostały wręczone oficjalne podziękowania partnerom i sponsorom za zaangażowanie i wkład w organizację corocznych obchodów. Oficjalną część uroczystości zakończył program artystyczny przygotowany przez Dariusza Biernackiego. Chwile wzruszeń słuchaczy towarzyszyły utworom wykonywanym przez Annę Kraszewską: „Dziś idę walczyć, mamo”, „Był kiedyś inny świat” z filmu „Miasto 44” oraz „Dziewczyno z granatem w ręce”, zaś Barbara Wałaszek przy akompaniamencie własnym gitary zachęciła zebranych do wspólnego śpiewu tak dobrze znanych wszystkim piosenek: „Deszcz jesienny”, „Serce w plecaku” i „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Dopełnieniem duchowej uczty stało się wykonanie przez młodziutką Karinę Fedorets pieśni „Panie, proszę przyjdź”.

Już po raz czwarty w tych wydarzeniach towarzyszą nam mieszkańcy wielkopolskiego Sierakowa, a wśród nich rodzina zamordowanego w magazynie broni Jana Garsteckiego, niestrudzony organizator przyjazdów Sierakowian – p. Jarosław Łożyński oraz senior grupy - p. Ludwik Hoffmann, który wraz z rodzicami spędził okres okupacji w Milanówku i jako chłopiec grał w orkiestrze pracowników Stacji Jedwabniczej, założonej przez Feliksa Dzierżanowskiego. Każdego roku do grupy dołączają też inne osoby, pragnące odwiedzić miejsca, w których przyszło ich przodkom spędzić mroczny czas wojny, w następstwie przymusowych wysiedleń dokonywanych przez Niemców w końcu 1939 r.

Coroczne uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 10 sierpnia 1944 r. gromadzą coraz liczniejsze grono mieszkańców naszego miasta. Szczególnie budujący i zarazem wzruszający jest widok najmłodszych Milanowian z Przedszkola pod Dębowym Listkiem, z kwiatami i biało-czerwonymi chorągiewkami oddających hołd żołnierzom AK. Milanówek pamięta o swoich bohaterach, którym przyszło złożyć życie na ołtarzu ojczyzny, świadomy wagi słów: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Serdecznie dziękujemy partnerom i sponsorom za wsparcie w organizacji uroczystości:

Urzędowi Miasta Milanówka

Milanowskiemu Centrum Kultury

Powiatowi Grodziskiemu

Hufcowi ZHP im. Janusza Kusocińskiego w Milanówku

Parafii św. Jadwigi Śląskiej

Dariuszowi Biernackiemu

Restauracji „Tajemniczy Ogród”

Elżbiecie Kubek

Andrzejowi Stępnikowi

Jarosławowi Paćko

Robertowi Czarneckiemu

Stowarzyszeniu Pamięci Rodzinnej

Firmie Eko-Bud Hanna Młynarska

Firmie Stachpol Stanisław Rytel-Siłka

Firmie Biuro Usług Inżynierskich Tomasz Smoleń

Impress Studio Graficzne

                                                                   W imieniu Komitetu Organizacyjnego

                                                                                                       Maria Smoleń

Zachęcamy do obejrzenia wszystkich zdjęć z galerii z Obchody 73. rocznicy zniszczenia magazynu broni AK Obwodu "Bażant"

« Wróć do listy aktualności