Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Cool School

data wytworzenia: poniedziałek, 6 listopada 2017,
data aktualizacji: poniedziałek, 6 listopada 2017

Czy edukacja jest ważna? Odpowiedź na takie pytanie jest prosta – oczywiście tak! Trudniejsze pytania, to jak powinna wyglądać edukacja, jak wychowywać młodzież, jak komunikować się z uczniami. Z odpowiedziami próbowała zmierzyć się konferencja TEDx EdMilanówek, zorganizowana przez Radę Rodziców w Szkole Podstawowej numer 1 w Milanówku.

W dniu edukacji narodowej, w sobotę 14 października w szkole przy ulicy Królewskiej, jedenastu zaproszonych mówców próbowało zainspirować zgromadzoną publiczność i znaleźć odpowiedzi na pytania, jak szkołę uczynić lepszą i przyjaźniejszą dla wszystkich – uczniów, nauczycieli, oraz rodziców. „Udało nam się pozyskać oficjalną licencję TED do zorganizowania imprezy, a formuła konferencji – krótkie 15-minutowe wystąpienia zaproszonych ekspertów i pasjonatów zajmujących się edukacją –  doskonale się sprawdziła.” mówi Wiktoria Stankiewicz-Władimirow, pomysłodawczymi i główna organizatorka wydarzenia.

TED, czyli Technology, Entertainment, Design – Technologia, Rozrywka i Design, to seria konferencji naukowych, których celem jest, jak głosi motto TED, popularyzacja „idei wartych propagowania”. Wystąpienia TED dostępne w internecie mają milionowe liczby odsłon. Warto zapoznać się z wystąpieniem sir Kena Robinsona, który „otworzył” milanowską konferencję: https://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity?language=pl.

Czternastego października milanowska jedynka była – zgodnie z tytułem konferencji – naprawdę cool. Bez prac domowych, za to z odpowiedzialnymi uczniami w wystąpieniu Bernadetty Czerkawskiej, zmotywowanymi Pozytywną Dyscypliną Sylwii Anderson-Hanney. Bartek Walczak opowiedział jak można skutecznie zachęcić studentów nawet do tak strasznej nudy, jaką jest nauka statystyki na wydziale socjologii. Możliwości wykorzystania klocków Lego do celów edukacyjnych opisywała pani Iga Malik, a w kuluarowych rozmowach podpowiadała pani dyrektor Jedynki Annie Sawwidis, jak sfinansować zakup klocków. Na temat edukacji seksualnej w szkołach, a właściwie jej braku, fantastyczny wykład wygłosiła Żenia Aleksandrowa z fundacji Ponton.

Przemówienie Tamary Kasprzyk o czysto ludzkim aspekcie bycia nauczycielem zostało wysłuchane przez publiczność w pełnym skupieniu.  Całość konferencji doskonale spięły Katarzyna Majewska i Katarzyna Panejko-Wanat, mówiące o relacjach z dziećmi i z rodzicami w kontekście szkoły i nie tylko.

Konferencja pokazała, że dyskusja o szkole jest bardzo ważna i powinna być ciągle kontynuowana, zwłaszcza w trudnym okresie reformy szkolnej. Po konferencji TEDx Rada Rodziców nawiązała jeszcze lepszy kontakt z dyrekcją szkoły i nauczycielami. Dzięki pani pedagog Marzenie Osiadacz, w szkole uda się zorganizować warsztaty Pozytywnej Dyscypliny dla nauczycieli i rodziców, rozpoczęliśmy dyskusję na temat edukacji obywatelskiej – po inspirującym występie Katarzyny Klimowicz, myślimy o doposażaniu pracowni przyrodniczych dzięki Jarkowi Jankowskiemu. Mamy nadzieję na lepsze i ciekawsze zajęcia dla wszystkich dzieci.

Już teraz zapraszamy na kolejną konferencję TEDx w Jedynce – będziemy otwierać głowy, o czym już w październiku mówił Leszek Janasik. W maju edycja druga, zapraszamy już teraz! Wszelkie informacje, oraz nagrania październikowych prelekcji na stronie Facebook TEDx EdMilanówek (https://www.facebook.com/tedxed.milanowek.7).

Piotr Bożek

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku


« Wróć do listy aktualności