Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij
Strona główna »  »  

Pytania do Burmistrza

Prosimy, aby zadawane przez Państwa pytania dotyczyły bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem miasta.

Zadawane w tym trybie pytania nie powinny:

  • dotyczyć kwestii, których wyjaśnienie jest możliwe w innym przewidzianym do tego celu trybie (m.in. w trybie dostępu do informacji publicznej, w trybie skargowym itp.),
  • zawierać treści uznawanych powszechnie za wulgarne lub obraźliwe,
  • zawierać treści reklamowych lub promocyjnych,
  • pełnić roli polemiki prowadzonej w odniesieniu do wcześniej zadawanych pytań.

Odpowiedzi na pytania udzielają z upoważnienia burmistrza kierownicy referatów Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy. W sprawach najistotniejszych odpowiedzi udziela bezpośrednio burmistrz. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymali Państwo odpowiedź w możliwie najkrótszym terminie, nie przekraczającym 14 dni.

Ze względu na brak możliwości edycji tekstu, prosimy o nieumieszczanie danych osobowych oraz teleadresowych w zadawanym pytaniu, jeśli nie wyrażają Państwo zgody na ich publikację.


« Wróć do listy kategorii

Pytanie 11-05-2016, Michał Wagner
Jakimi kryteriami będzie kierowała się Pani Burmistrz wybierając kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Gminnych nr 1 w Milanówku?
Odpowiedź 19-05-2016

Szanowny Panie,
Kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Gminnych nr 1 w Milanówku musi spełniać wymagania określone rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać  osoba zajmująca stanowisko dyrektora  oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół  i rodzajach publicznych placówek (Dz. U. Nr 184, poz. 1436 z późn.  zm.).


Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty

do góry strony
Pytanie 04-05-2016, Matka dziecka
Dlaczego kolejny konkurs nie jest rozstrzygniety (na Dyrektora w ZSG Nr 1)?
Czy kieruje sie Pani tylko tym, aby wybrac osobe ktora bedzie dla Pani wygodna?
Czy nie liczy sie dobro dzieci? Wyniki jakie osiagnela obecna Pani Dyrektor (piastujac to stanowisko tylko przez 5 lat) nie udaly sie poprzednikom. Czy wypromowanie ZSG Nr 1 nie podoba sie innym Dyrektorom? Czy to iz o szkole zaczeto mowic dobrze i placowka zaczela sie rozwijac- przeszkadza innym?
Czy dla Pani, aby spelnic warunki na Dyrektora nie wazne sa osiagniecia placowki, a istotne jest kto uczestniczy w spotkaniach towarzyskich? Mimo licznych kontroli szkola wypadla znakomicie, wszytkie oceny sa pozytywne- co jest zasluga nie Pani osoby tylko Dyrektora.
Czy do organu prowadzacego wplynela kiedykolwiek pisemna skarga na prace dyrektora szkoly? Czy organ prowadzacy nagradzajac dyrektora i dajac wyrozniajaca ocene pracy mial juz inne plany co do tego stanowiska?
Czy stanowisko Dyrektora ZSG Nr 1 jest obiecane komus z ukladu i odbedzie sie jak w innych przypadkach - bez konkursu? Jesli nie to prosze o powody dla ktorych konkurs nie zostal rozstrzygniety.
Odpowiedź 12-05-2016

Szanowna Pani,
Informuję, że  wyłonienie kandydata  na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Gminnych Nr 1 w Milanówku,
ul. Królewska 69 było zadaniem niezależnej Komisji, w której skład, zgodnie
z obowiązującymi przepisami wchodzą :
1) trzej przedstawiciele organu prowadzącego szkołę lub placówkę;
2) dwaj przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
3) po jednym przedstawicielu:
a) rady pedagogicznej,
b) rady rodziców,
c) zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy, z zastrzeżeniem,
że liczba przedstawicieli organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny nie może być mniejsza niż łączna liczba pozostałych przedstawicieli.
Oceny kandydatów biorących udział w konkursie dokonują członkowie Komisji, a nie Burmistrz. To właśnie stanowisko Komisji było powodem nie wyłonienia kandydata.
W zaistniałej sytuacji Burmistrz Miasta Milanówka podejmie przewidziane w przepisach działania, zmierzające do zapewnienia kierownictwa Zespołowi Szkół Gminnych Nr 1 w Milanówku.




Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty

do góry strony
Pytanie 04-05-2016, Michał Wagner
Szanowna Pani Burmistrz.

Do mieszkańców Milanówka doszedł niepokojący sygnał o nierozstrzygniętym konkursie na stanowisko dyrektora ZSG nr 1. W obecnej sytuacji zachodzi niebezpieczeństwo, że obrana przez obecnego dyrektora linia promowania szkoły i podnoszenia jej prestiżu pójdzie wniwecz. Nie ukrywam, że byłoby to ze szkodą dla uczniów. Dlatego rodzi się pytanie, co Pani Burmistrz planuje w tej kwestii pamiętając o dobru uczniów przede wszystkim. W imieniu grupy mieszkańców - wyborców Pani Burmistrz. Michał Wagner.
Odpowiedź 10-05-2016

Szanowny Panie,
Informuję, że komisja konkursowa, która składała się z 9 członków w tym przedstawicieli związków zawodowych, rady rodziców, rady pedagogicznej, organu sprawującego nadzór pedagogiczny i organu prowadzącego (bez udziału Burmistrza)  nie wyłoniła kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Gminnych Nr 1 w Milanówku. W tej sytuacji przepisy wykluczają możliwość powtórnego przeprowadzenia konkursu i obligują organ prowadzący szkołę, w tym przypadku  Burmistrza Miasta Milanówka do powierzenia tego stanowiska na 5 lat szkolnych, a w  uzasadnionych przypadkach na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny, ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej. Jeżeli Burmistrz  nie skorzysta z tej możliwości to może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi,  jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy, a następnie ogłosić konkurs.
Na dzień dzisiejszy Burmistrz Miasta Milanówka mając na uwadze nie tylko dobro uczniów, ale całej szkoły oraz znając werdykt komisji konkursowej, rozważa jak rozwiązać problem z powierzeniem stanowiska dyrektora ZSG 1 w Milanówku od 1 września 2016 r.


Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty

do góry strony
Pytanie 28-04-2016, Karol Sztandera
W związku z tym, że w tym tygodniu planowane jest przeprowadzenie konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch milanowskich szkół, proszę o informację jaką ocenę pracy organ prowadzący wystawił obecnym dyrektorom tych szkół.
Odpowiedź 05-05-2016

Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że Burmistrz Miasta Milanówka w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny tj. Mazowieckim Kuratorem Oświaty  obu dyrektorom wystawił ocenę wyróżniającą.



Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty

do góry strony
Pytanie 28-04-2016, Karolina
Kierownik Referatu Oświaty Katarzyna Wąsińska - Jano w sposób pokrętny i mglisty przedstawiła informację o wynikach kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej dotyczącej prawidłowości przekazywania danych do SIO przez dyrektorów szkół. Proszę o informację,w której z publicznych i niepublicznych placówek przekazywano informacje nieprawdziwe. Oczekuję także zajęcia stanowiska przez Panią Burmistrz w sprawie wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do dyrektorów placówek, gdzie stwierdzono nieprawidłowości.
Odpowiedź 27-05-2016

Szanowna Pani,
Jeżeli chciałaby Pani poznać więcej szczegółów nt wyników kontroli to proszę w tej sprawie wystąpić do Urzędu Miasta Milanówka z wnioskiem o  udostępnienie informacji publicznej. Odnosząc się do drugiej części pytania informuję, że po otrzymaniu protokołu kontroli podczas spotkania poprosiłam  dyrektorów publicznych placówek  o zweryfikowanie błędów i wyciagnięcie ewentualnych konsekwencji wobec pracowników odpowiedzialnych za wprowadzanie danych. Ponadto dla jednostek oświatowych prowadzonych bądź  dotowanych  przez Gminę Milanówek na naszym terenie, zorganizowałam spotkanie z Panią Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w sprawie szczegółowego omówienia dokumentów jakie otrzymuje uczeń, na którego przysługuje wyższa subwencja.



Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty


do góry strony
Pytanie 21-04-2016, Katarzyna
Szanowna Pani Burmistrz,
Jestem zaniepokojona warunkami, w których uczą się moje dzieci. Córki chodzą do Zespołu Szkół Gminnych nr 1, gdzie temperatura w budynku w mojej ocenie jest za niska. Starsza córka jak wróciła z egzaminu gimnazjalnego, to powiedziała, że nie mogła się skupić na pisaniu z powodu zimna, jakie panowało w sali. Dzisiaj, jak odbierałam młodsze dziecko to miało sine usta. Wszystko jestem w stanie zrozumieć, ale nie oszczędności kosztem moich dzieci, tym bardziej, że w innych milanowskich szkołach ogrzewanie nadal jest włączone! To już nie pierwszy rok, kiedy w okresie przejściowym kaloryfery są zimne, a dzieci i nauczyciele chodzą w kurtkach. Jedno z moich dzieci już jest chore. Czy osoba, która wprowadza takie oszczędności zwróci mi pieniądze za leki? Wątpliwa sprawa. Proszę o odpowiedź, czy istnieją jakieś przepisy, które mówią o tym jaka powinna być minimalna temperatura w budynku szkolnym i czy sprawa ta zostanie jakoś rozwiązana? Nadmienię, że po wyjściu ze szkoły córka powiedziała, że na dworze (temperatura wynosiła 15 stopni) jest cieplej niż w szkole.
z wyrazami szacunku,
Katarzyna
Odpowiedź 16-05-2016

Szanowna Pani,
Zgodnie z rozporządzeniem MEN temperatura w salach lekcyjnych nie może być niższa niż 18 stopni. W dniu egzaminów temperatura w salach lekcyjnych wynosiła 20 stopni. Na egzaminach obecny był także obserwator oddelegowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (pracownik Kuratorium Oświaty)i w arkuszu obserwacji nie odnotował zbyt niskiej temperatury. Mogło się zdarzyć,
że w przerwie między egzaminami sala lekcyjna była wietrzona, co jest także zalecane przez OKE.
Jeśli jednak jest to problem, proszę o telefon w tej sprawie, a na pewno dołożę wszelkich starań, by dzieci czuły się komfortowo.

  


                     
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Edyta Sawicka  - Dyrektor Zespołu Szkół Gminnych Nr 1 w Milanówku

do góry strony
Pytanie 29-03-2016, helena
Szanowna Pani,

bardzo dziękuję za odpowiedź.

Chciałam się również zapytać ile miejsc dla dzieci 3-letnich przewidujecie Państwo w przedszkolu w roku szkolnym 2016/2017.

Helena.
Odpowiedź 04-04-2016

Szanowna Pani,
W chwili obecnej nie ma możliwości precyzyjnego określenia liczby miejsc dla trzylatków na rok szkolny 2016/2017.
Wcześniej zaplanowaliśmy 95 miejsc dla 3 i 4 – latków, natomiast zmiany ustawowe nie pozwalają zrealizować poprzednich planów. Miejsca te zostaną zajęte przez pozostające na kolejny rok dzieci z rocznika 2010.
W związku z tym, że deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego złożyło 120 osób z rocznika 2010, dla samych 6 – latków należy zabezpieczyć 120 miejsc na 95 wolnych. Z powyższego wynika konieczność zorganizowania dodatkowej grupy w stosunku do wcześniejszych planów (co nie uwzględnia 3 – latków).
Po zakończeniu przyjmowania wniosków do przedszkola będziemy analizowali liczbę zgłoszeń oraz zapisy dzieci do szkół. To pozwoli ocenić faktyczne zapotrzebowanie na miejsce dla 6 – latków. Trwają rozmowy i ustalenia pomiędzy organem prowadzącym a dyrektorami szkół i przedszkola publicznego w celu uruchomienia dodatkowych miejsc do realizacji rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Pozwoli nam to przyjąć pewną liczbę dzieci młodszych. W pierwszej kolejności mamy jednak obowiązek zapewnić miejsca dla dzieci 5 i 4 – letnich.
Podjęto również kroki współpracy z przedszkolami niepublicznymi proponując im wyższą dotacje na dziecko pod warunkiem zmniejszenia do poziomu przedszkola publicznego opłat dla rodzica .
Do 28 kwietnia, na kiedy został ustalony termin wywieszenia list dzieci zakwalifikowanych do Przedszkola Nr 1, zapewne powyższe rozwiązania będą już znane.


 



Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Dorota Malarska - Dyrektor Przedszkola Nr 1 w Milanówku

do góry strony
Pytanie 21-03-2016, helena
Szanowna Pani Burmistrz,

ile miejsc dla 3-latków przewidziano w roku szkolnym 2015/2016 w publicznym przedszkolu w Milanówku,
Odpowiedź 25-03-2016

Szanowna Pani,
W obecnym roku szkolnym, tj. 2015/2016, funkcjonują 4 grupy 3-latków w  Przedszkolu  Nr 1 w Milanówku (w tym 3 grupy w budynku przy ul. Fiderkiewicza i 1 grupa w budynku przy ul. Podgórnej) razem 95 miejsc.




Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Dorota Malarska - Dyrektor Przedszkola Nr 1 w Milanówku

do góry strony
Pytanie 29-02-2016, Karol Moes
Pani Burmistrz,
W dniu 19 lutego br. Minister Edukacji Narodowej, Pani Anna Zalewska wystosowała do dyrektorów publicznych przedszkoli oraz szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi pismo, w którym wzywała adresatów do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oświatowego w zakresie zapewnienia opieki przedszkolnej sześciolatkom, które po grudniowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty nie podlegają już obowiązkowi szkolnemu (https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2016/02/list-do-dyrektorow-publicznych-przedszkoli.pdf) List ten, jak wyjaśnia sama Minister Zalewska, powstał z uwagi na napływające do MEN niepokojące sygnały i skargi rodziców sześciolatków, którym niektóre samorządy w kraju bezprawnie uniemożliwiają kontynuację wychowania przedszkolnego ich dzieci w placówkach do których uczęszczają.
Jednocześnie P. minister poprosiła o przekazanie treści ww. listu do wiadomości rodziców.
W związku z powyższym mam pytanie: Dlaczego ani dyrekcja Przedszkola nr 1 ani władze Miasta nie opublikowały do tej pory na swoich stronach internetowych przedmiotowego pisma P. Minister? Dziwi to zwłaszcza w kontekście zaplanowanego na 7 marca br. „Forum dla rodziców sześciolatków” Czy nie uważa Pani że rodzice powinni być przed powyższym spotkaniem zaznajomieni z treścią przedmiotowego listu?

z poważaniem
Odpowiedź 07-03-2016

Szanowny Panie,
Owszem uważam, że Rodzice jak najbardziej powinni być poinformowani o liście Pani Minister, dlatego ustaliłam z Panią Dyrektor Przedszkola, że zamieści go na stronie placówki, ponieważ w przypadku naszej gminy  wszyscy adresaci tego listu, korzystają z usług  Przedszkola Nr 1.
Ponadto 29 lutego odbyłam spotkanie z dyrektorami szkół i przedszkola, podczas którego  omawialiśmy  między innymi  „Forum dla rodziców sześciolatków”, również w kontekście tego listu.  Rozważaliśmy możliwość odczytanie listu na początku spotkania, jednak po Pana sugestii zdecydowaliśmy się nie czekać do poniedziałku i zamieściliśmy  go również na stronie miasta, tak by nie tylko Rodzice, ale wszyscy Mieszkańcy  mieli możliwość zapoznania się z nim.


Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty

do góry strony
Pytanie 23-02-2016, rodzic
Na stronie internetowej Miasta w dziale „Aktualności” ukazała się informacja o Rekrutacji na rok szkolny 2016/2017 do prowadzonych przez gminę publicznych placówek oświatowych. (http://www.milanowek.pl/aktualnosci.id_2934.back_1.kat_5) W informacji tej czytamy m.in o zmianach jakie wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o systemie oświaty:
„ Informujemy, że wkrótce rozpocznie się rekrutacja do publicznego przedszkola oraz do publicznych szkól podstawowych i gimnazjów na rok szkolny 2016/2017. Grudniowe zmiany ustawy o systemie oświaty wprowadziły kilka nowych zasad regulujących w głównej mierze wychowania przedszkolnego.
Oto te, które dotyczą nadchodzącego roku szkolnego:
• prawo dziecka od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego (…)”,
Zwracam uwagę, że jest to informacja nieprawdziwa, wprowadzająca w błąd. W rzeczywistości prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci trzyletnich zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2) oraz art. 20 pkt 2) przywołanej wyżej noweli zostanie wprowadzone dopiero od 1 września 2017 r. a więc zmiana ta nie dotyczy najbliższego roku szkolnego.
W związku z powyższym mam pytanie: Czy jest to zwykła niekompetencja podległych Pani urzędników czy też celowe wprowadzanie rodziców w błąd?
Odpowiedź 26-02-2016

Szanowna/y Pani/Panie
Bardzo dziękuję, za zwrócenie uwagi. Używając w tekście sformułowania „prawo dziecka od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego” nie sugerowałam się art. 14 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016, poz. 35),  tylko zasadą, że  z wychowania  przedszkolnego mogą korzystać dzieci od 3 do 5 roku życia, a dzieci  sześcioletnie mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Absolutnie nie chciałam wprowadzać nikogo w błąd, w związku z tym zmieniłam treść informacji tak, by nie budziła wątpliwości.


Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty

do góry strony


Wersja do druku