Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Święto Ochotniczej Straży Pożarnej w Welzheim – jubileusz 150-lecia

W 2011 r. milanowska Ochotnicza Straż Pożarna obchodziła swój setny jubileusz.
Na zaproszenie Burmistrza Miasta Milanówka Jerzego Wysockiego, Przewodniczącej Rady Miasta Marii Sobczak oraz Prezesa OSP Krzysztofa Ciborowskiego uroczystość ta została uświetniona obecnością strażaków z miasta partnerskiego Welzheim. W tym roku Burmistrz Welzheim Thomas Bernlohr wraz z Komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Welzheim zaprosili na swoją uroczystość milanowskich strażaków.

W dniach 7-9 września obchodzone było święto Ochotniczej Straży Pożarnej w Welzheim – jubileusz 150-lecia.
W piątkowy wieczór, 7 września w rozstawionym w centrum miasta namiocie bawiło się około półtora tysiąca osób przy muzyce lokalnego zespołu Hofbrau-Regiment. Następnego dnia w sobotę milanowscy strażacy zwiedzili oddaną do użytku w 2007 r. remizę strażaków. W siedmiu boksach garażowych stało siedem samochodów ratowniczo-gaśniczych w tym 30 metrowa drabina Iveco Magirus. Jeszcze tego dnia można było podziwiać wyszkolenie i współdziałanie strażaków oraz medycznych służb ratowniczych podczas ćwiczeń w pozorowanym pożarze szkoły podstawowej w Welzheim.

Po ćwiczeniach zaproszeni goście i mieszkańcy miasta siedząc przy stolikach mogli wysłuchać historii straży, przemówień gospodarzy i życzeń składanych strażakom z okazji ich święta. Uroczystości tego dnia uświetnił koncert zespołu Querbeet, przy którym bawiło się przeszło osiemset osób.

W niedziele mieszkańcy Welzheim mogli podziwiać paradę strażaków, orkiestr strażackich, zabytkowych samochodów, organizacji i grup społecznych (były też czarownice z Welzheim). Na czele parady szedł sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Welzheim, tuż za nimi Burmistrz z Komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej, następnie poczet sztandarowy strażaków z Milanówka. Parada rozpoczęła się pod ratuszem i miejskimi uliczkami, obleganymi przez licznie przybyłych mieszkańców Welzheim, przemaszerowała do namiotu, w którym poczty sztandarowe prezentowały się przybyłym gościom. Uroczystość zakończył występ orkiestry z Welzheim.

Krzysztof Ciborowski

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej

Foto-relacja z pobytu w Welzheim.

a tak o jubileuszu pisała prasa niemiecka:

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ


Wersja do druku