Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

20-lecie polsko-niemieckiej wymiany w Liceum przy Piasta oraz 5-lecia Partnerstwa Miast Milanówka i Welzheim

data wytworzenia: środa, 19 czerwca 2013,
data aktualizacji: środa, 19 czerwca 2013

W sobotę 8 czerwca br. w Zespole Szkół nr 1 w Milanówku przy ulicy Piasta 14 odbyły się uroczystości z okazji 20-lecia polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej pomiędzy milanowskim Liceum Ogólnokształcącym a Limes Gymnasium w Welzheim oraz 5-lecia Partnerstwa Miast Milanówka i Welzheim.

 

 

 

W jubileuszowym spotkaniu wzięli udział goście z Niemiec: obecny i były Burmistrz Welzheim – Thomas BernlÖhr i Hermann Holzner, Dyrektor Limes Gymnasium – Stephan Frithjof oraz pracownicy Urzędu Miasta, członkowie Rady Miasta i nauczyciele Limes Gymnasium. Przyjmowali ich Starosta Grodziski – Marek Wieżbicki i Burmistrz Miasta Milanówka – Jerzy Wysocki, pracownicy Starostwa Powiatu Grodziskiego i Urzędu Miasta Milanówka, przedstawiciele Rady Powiatu Grodziskiego i Rady Miasta Milanówka, a także Dyrekcja i członkowie Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół nr 1 w Milanówku.

Na uroczystym spotkaniu nie mogło zabraknąć pomysłodawców spotkań młodzieży, byłych Dyrektorów szkół – Otmara Baumanna i Jerzego Motały.

W programie obchodów znalazły się część oficjalna, zwiedzanie wystawy poświęconej historii współpracy między szkołami i miastami, poczęstunek oraz atrakcje przygotowane przez uczniów ZS nr 1.

Na okoliczność jubileuszu wymiany polsko-niemieckiej młodzież ucząca się w Liceum przy Piasta zorganizowała pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów ścisłych szereg stanowisk naukowych, na których prezentowała eksperymenty z pogranicza chemii, fizyki i matematyki. Młodzi ludzie m.in. badali widmo elektromagnetyczne, zastanawiali się, „gdzie znajduje się ładunek” (nazwa jednego ze stanowisk), konstruowali baterię z jabłka i ziemniaka, obserwowali lewitujące jajko.

Spotkanie przedstawicieli szkół, miast i władz zwieńczyły występy artystyczne, podczas których można było zobaczyć pokazy tańca nowoczesnego i interpretacje piosenek z Kabaretu Starszych Panów. Autor muzyki do popularnych piosenek - Jerzy Wasowski - ukończył naukę w milanowskim liceum w latach 30. XX w.

                                                                                                                      Anna Bednarska
Nauczycielka jęz. polskiego

« Wróć do listy aktualności