Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Milanowska delegacja w Welzheim - 13-15 września 2013 r.

W dniach 13-15 września 2013 r. delegacja władz Miasta w składzie: Jerzy Wysocki – Burmistrz Miasta Milanówka, Anna Zajączkowska – Sekretarz Miasta, Ewa Kubek - Radna Miasta Milanówka oraz Tomasz Murzyn - reprezentujący milanowskie Liceum Ogólnokształcące przy ul. Piasta 14, odwiedziła nasze partnerskie miasto Welzheim w Niemczech.

 

 

Okazją do spotkania były: welzheimowskie „Sommerempfang” – Pożegnanie lata - obchodzone w parku miejskim, 20-lecie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Milanówku a Limes Gymnasium w Welzheim oraz 5-lecie zawarcia umowy o partnerstwie pomiędzy samorządami Milanówka i Wezheim.

Pierwszego dnia wizyty zaproszono delegację do zwiedzania Stuttgartu, Muzeum Historycznego w Welzheim oraz na uroczyste Pożegnanie lata. Po raz pierwszy impreza zorganizowana została przed rokiem w związku z rewitalizację miejskiego parku. Na tyle spodobała się mieszkańcom, że postanowili organizować ją co roku.

W sobotę 14 września delegacja zwiedzała miasto Heidelberg – miasto, które jako jedno z nielicznych miast niemieckich uniknęło zniszczeń wojennych w czasie II wojny światowej, a po wojnie znajdowała się tu kwatera główna sił zbrojnych USA w Europie. W Heidelbergu istnieje najstarszy, założony w roku 1386, uniwersytet na terenie dzisiejszych Niemiec, oraz zamek gotycko-renesansowy, rozbudowywany i przebudowywany od XIII wieku z największą na świecie beczką na wino.

Wieczorem w auli Limes Gymnasium obyły się uroczyste obchody 20-lecia partnerstwa szkół oraz 5-lecia partnerstwa miast. Oprócz oficjalnych wystąpień przedstawicieli szkół i samorządów z bogatym programem artystycznym wystąpiła młodzież i nauczyciele.

Kolejnymi punktami programu wizyty był udział w „Tag des Schwaebischen Waldes” – Dzień Szwabskiego Lasu, wędrówka do Klingenmuehle – starym młynie, oraz jazda historycznym pociągiem Szwabskiej Kolei Leśnej.

Oprócz obchodów rocznicowych pobyt w Welzheim był okazją do rozmów z przedstawicielami miasta partnerskiego o rozwoju współpracy w  przyszłości, szczególnie w dziedzinie kultury i sportu.


Wersja do druku