Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Jan Szczepkowski w Sejmie-umowa podpisana

data wytworzenia: czwartek, 8 grudnia 2011,
data aktualizacji: czwartek, 8 grudnia 2011

Od kilku miesięcy podajemy do Państwa wiadomości nowe szczegóły dotyczące rozmów prowadzonych z Kancelarią Sejmu RP, związanych z rzeźbami Jana Szczepkowskiego – ich konserwacją i ekspozycją w budynku Sejmu. Z radością informujemy, że w piątek 2 grudnia w Milanówku została podpisana umowa finalizująca wielomiesięczne starania Milanówka o wsparcie dla tej części zabytkowej kolekcji milanowskiego rzeźbiarza.

Przypominamy Państwu, iż w zabytkowej kolekcji, przekazanej Gminie Milanówek przez spadkobierców Jana Szczepkowskiego, znajdują się oryginalne projekty płaskorzeźb, które zdobią Gmach Sejmu, a także niektóre z tych, które wg pierwotnego zamysłu projektanta Sejmu - warszawskiego architekta Bohdana Pniewskiego, miały się na nim znaleźć. Zabytkowe gipsowe obiekty wymagają konserwacji, która jest kosztowna i przy obecnej trudnej sytuacji finansowej Gminy, niemożliwa do przeprowadzenia. Tym większa satysfakcja z podpisanej w piątek 2 grudnia umowy, w której Kancelaria Sejmu - reprezentowana przez Lecha Czaplę – Szefa Kancelarii Sejmu – zobowiązuje się do konserwacji i ekspozycji 9 płaskorzeźb.

W umowie czytamy m.in. że Kancelaria Sejmu bierze w użyczenie „kolekcję dziewięciu projektów gipsowych, zwanych dalej Rzeczą, autorstwa Jana Szczepkowskiego, na podstawie których zostały wykonane płaskorzeźby na zachodniej elewacji sali obrad Sejmu. Są to gipsowe projekty następujących płaskorzeźb:

  • Sztuka (Sztuki piękne)
  • Wyzwolenie
  • Orka
  • Myśl Twórcza (Prawica i Lewica)
  • Przemysł (Rzemiosło)
  • Sport (Przysposobienie obronne)
  • Żniwa
  • Jabłonka
  • Jabłkobranie.

”Wg umowy Kancelaria Sejmu „zobowiązuje się do przeprowadzenia renowacji Rzeczy zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej, według wskazań konserwatora rzeźby”, a także ich  „stałej ekspozycji”. Kancelaria Sejmu zaproponowała 3 miejsca na ekspozycję płaskorzeźb:

  1. Przejście z budynku głównego do budynku Komisji Sejmowych.
  2. Westybul w nowym Domu Poselskim.
  3. Stary Dom Poselski (czasowo).

Rzeźby pozostaną w Sejmie w użyczeniu przez okres 12 lat i będą doskonałą promocją naszego Miasta oraz – miejmy nadzieję – przywrócą pamięci zwiedzających osobę Jana Szczepkowskiego.

Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury

Anna Osiadacz 


Burmistrz Miasta - Jerzy Wysocki i Szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla

« Wróć do listy aktualności