Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Weekend z Feliksem

data wytworzenia: środa, 18 marca 2015,
data aktualizacji: środa, 18 marca 2015
  • 20 marca (piątek), godz. 19.00 - Wykład prof. Zbigniewa Przerembskiego dotyczący polskiej muzyki ludowej.

Milanowskie Centrum Kultury, ul. Kościelna 3

    Dr hab. Prof. UW Zbigniew Jerzy Przerembski
     
Absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (1979 r., praca magisterska Preferencje muzyczne górali podhalańskich, promotor: prof. dr Anna Czekanowska). W latach 1980-81 zatrudniony w Filharmonii Narodowej w Warszawie (na stanowisku konsultanta programowego). Od 1981 roku pracuje w Polskiej Akademii Nauk (Instytut Sztuki, Zakład Muzykologii, kolejno na stanowisku asystenta, starszego asystenta, adiunkta, docenta i profesora nadzwyczajnego). W Instytucie Sztuki PAN przygotował rozprawę doktorską Style i formy melodyczne polskich pieśni ludowych (1991 r., promotor prof. dr hab. Ludwik Bielawski) i habilitacyjną Dudy w dawnej Polsce (2006 r.). Od 2006 roku pracuje też na Uniwersytecie Wrocławskim (obecnie kierownik Zakładu Muzykologii Systematycznej w Katedrze Muzykologii).
Specjalizuje się w badaniach polskiej i europejskiej muzyki ludowej i historii muzyki tradycyjnej, szczególnie w problematyce analizy, klasyfikacji i typologii, stylów i form, instrumentów muzycznych, praktyki wykonawczej. Jest autorem 5 książek i blisko 200 artykułów poświęconych tym dziedzinom. Uczestniczy w pracach zespołowych nad kolejnymi tomami wydawanej przez Instytut Sztuki PAN serii Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały („Kaszuby”, „Warmia i Mazury”, „Podlasie”, „Wielkopolska”).
Jest członkiem Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Związku Kompozytorów Polskich (Sekcja Muzykologów), oraz International Council for Traditional Music (Canberra, Australia), a także International Biographical Centre w Cambridge (England) i American Biographical Insti¬tute w Raleigh (North Carolina USA), juror licznych festiwali folklorystycznych.
   

  • 21 marca (sobota), godz. 20.30 - Seans filmowy „Rejs” reż. Marka Piwowskiego w ramach obchodów Roku Feliksa Dzierżanowskiego.

Milanowskie Centrum Kultury, ul. Kościelna 3

  • 22 marca (niedziela) - „Topienie Marzanny” – oficjalne zakończenie zimy.


O godz. 12.15 zbiórka na skwerze Ossendowskiego (u zbiegu ulic Kościuszki i Krakowskiej) następnie wyruszymy z Marzanną nad rzekę Rokitnicę.

Pójdziemy ulicami: Krakowską, Stawy, L. Zamenhofa aż do mostu na rzece tuż za granicą miasta.Wrócimy do Milanówka z gaikiem, który przyniesie pomyślność wszystkim uczestnikom, miastu i jego mieszkańcom. „Topienie Marzanny” jest wpisane w program obchodów Roku Feliksa Dzierżanowskiego. Nie powinno więc zabraknąć muzyki i muzykantów. Przynieście koniecznie bębny, bębenki, fujarki, piszczałki, trąbki, kołatki – wszystko, co do muzykowania może posłużyć. Ubierzcie się kolorowo, kwieciście, bo przecież będziemy świętować nadejście wiosny. Przyjdźcie z całymi rodzinami.
Organizator: Stowarzyszenie Razem dla Milanówka oraz Milanowskie Centrum Kultury

« Wróć do listy aktualności