Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Milanówek na Dniach Welzheim

data wytworzenia: poniedziałek, 3 sierpnia 2015,
data aktualizacji: środa, 5 sierpnia 2015

Mieszkańcy Welzheim jak zawsze z otwartymi ramionami przyjęli naszą delegację z Milanówka, która w dniach 24-27 lipca odwiedziła partnerskie miasto w Niemczech. Tym razem mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach Dni Miasta, jednym z największych wydarzeń, organizowanym co 5 lat.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy kolacją, na której powitał nas Burmistrz Miasta Welzheim, Thomas Bernlohr. Następnie na hali sportowej całą uroczystość oficjalnie otworzył koncert orkiestry miejskiej, który zgromadził około 600 mieszkańców niemieckiego miasteczka. Wśród zaproszonych gości byli między innymi komisarz UE Gunther Oettinger i delegacje partnerskich miast  Auerbach i Milanówka. Reprezentantami naszego Miasta byli Burmistrz Miasta Milanówka Wiesława Kwiatkowska, Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Trębińska, Radni Bożena Osiadacz, Anna Haber, Henryk Dąbek, Jarosław Paćko i Krzysztof Wiśniewski oraz Monika Samoraj, Bożena Ciesielska, Krzysztof Kowalewski oraz Maja Petry.

Po kolacji wszyscy udaliśmy się na wieczorny spacer po centrum Welzheim, podczas którego wzięliśmy udział w spektakularnym pokazie świateł. W jednym momencie we wszystkich oknach domów prywatnych, urzędów, szkół i firm rozbłysło światło świec przy dźwiękach lokalnych orkiestr. Inicjatorami tego pokazu byli mieszkańcy, którzy we wzajemnym porozumieniu zadbali o oprawę świetlną skoordynowaną w jednym czasie.

Kolejne dni naszej wizyty zapełniono licznymi wyjazdami do szkół, muzeum, sąsiedzkich miast i lokalnego browaru. Zadbano o najdrobniejsze szczegóły, abyśmy poczuli się jak u siebie. Uczniowie szkół przywitali nas w koszulkach z logo Milanówka a na wejściu wisiał duży plakat z powitaniem w języku polskim. Herb Milanówka spotykaliśmy także w muzeum, na hali sportowej i w pozostałych miejscach, które zwiedzaliśmy. Cenne było spotkanie w banku narodowym „Volksbank”, w którym delegacja z Milanówka i przedstawiciele gospodarzy wraz z burmistrzami mogli wymienić się doświadczeniami, przedyskutować stosowane rozwiązania i podzielić wzajemnymi obserwacjami.

Na koniec wzięliśmy udział w paradzie mieszkańców Welzheim, w której udział wzięło 99 różnych podmiotów, takich jak organizację pozarządowe, rolnicy, przedsiębiorcy, uczniowie, muzycy, tancerze czy sportowcy. Duże wrażenie zrobiło na nas zaangażowanie mieszkańców w całe to wydarzenie. Jak podkreślił sam Burmistrz Bernlohr wolontariusze przy organizacji Dni Miasta spędzili licząc 5 godzinny tryb pracy, 2150 godzin i 430 zmian. Na każdym kroku spotykaliśmy się z radością i satysfakcją mieszkańców związaną z pracą na rzecz miasta. Ich lokalny patriotyzm widoczny był także na chorągiewkach, girlandach czy domach ubranych w kolory miasta.

Mieszkańcy Welzheim bardzo utożsamiają się z miejscem, w którym mieszkają, widać to w całym miasteczku, przestrzeń przed domami kipi zielenią i kolorowymi kwiatami. Nie ma tam żadnych banerów reklamowych a przy punktach usługowo-handlowych szyldy reklamowe są spójne z całym krajobrazem. Dzięki zaproszeniu od zaprzyjaźnionego miasta po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w wymianie kulturowej, która pozwala nam na wzajemne zdobywanie nowych i sprawdzonych praktyk w budowaniu społecznych relacji wśród mieszkańców.

Kolejne wspólne spotkanie odbędzie się u nas w Milanówku. Tym razem delegacja z Niemiec będzie nam towarzyszyć podczas Święta Miasta, które odbędzie się 19-20 września br. Chcielibyśmy także przekazać naszym gościom wartości milanowskiej społeczności. Wszystkich mieszkańców Milanówka, którzy chcieliby uatrakcyjnić pobyt gości w naszym mieście zapraszamy do współpracy. 

Koordynator Zespołu ds. Komunikacji Społecznej
Monika Samoraj

Obejrzyj galerię zdjęć z wizyty

« Wróć do listy aktualności