Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Pożegnano inż. Kazimierza Paćkę

data wytworzenia: poniedziałek, 23 stycznia 2012,
data aktualizacji: poniedziałek, 23 stycznia 2012

Jakże często wartość drugiego człowieka odkrywamy dopiero wtedy, kiedy już go nie ma. Jak skarb, który trzymało się w dłoni, ale bezwiednie pozwoliło mu się wyślizgnąć przez palce.” – powiedział  amerykański pisarz Jonathan Caroll. Można to odnieść do inż. Kazimierza Paćki, którego na mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej i później na miejscowym cmentarzu, żegnało liczne grono przyjaciół i znajomych oraz członków Towarzystwa Miłośników Milanówka.

Kazimierz Paćko urodził się w Milanówku 16 lutego 1932 r. Po ukończeniu nauki w szkołach miejscowych podjął studia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW (dawnie Melioracji), które kończył w 1957 r.  Już w czasie studiów wyróżnił się dużą aktywnością w zakresie gospodarki wodnej, a kiedy podjął pracę zawodową wkrótce stał się cenionym projektantem budowli melioracyjnych dla terenu województwa warszawskiego. Talent podbudowany wiedzą teoretyczną oraz umiejętność organizacji pracy sprawiły, że inż. Paćce powierzono projektowanie ważnych urządzeń melioracyjnych w Nigerii. Po powrocie z Afryki do kraju, kontynuując pracę zawodową w W-wie, udzielał się w pracy samorządowej (1965-1969; 1969-1974; 1975-1978 w Milanówku, gdzie przez trzy kadencji był radnym. Zaprojektował regulację rzeki Rokitnicy i nadzorował jej realizację.

Jako rodowity milanowianin żywo interesował się miastem i jego problemami. Nic więc dziwnego, że w 1994 r. znalazł się wśród członków-założycieli Towarzystwa Miłośników Milanówka. Brał czynny udział w jego pracach, a przez trzy kadencje sprawował obowiązki skarbnika. Zabierając głos na zebraniach szczególną troskę okazywał ochronie środowiska wyrażając niepokój, gdy próbowano je niszczyć, m.in. przez notorycznie powtarzające się w przeszłości spalanie śmieci na terenie posesji. Wysoko cenił wprowadzoną w Milanówku selektywną zbiórkę odpadów.

W czasie mszy pożegnalnej podkreślono iż był człowiekiem głęboko wierzącym, co m.in. wyrażało się regularnym uczestnictwem w mszach św. i uroczystościach parafialnych.

Cześć Jego Pamięci!

Towarzystwo Miłośników Milanówka

« Wróć do listy aktualności