Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Otwieramy drzwi Walerii po raz piąty

data wytworzenia: piątek, 28 października 2016,
data aktualizacji: piątek, 4 listopada 2016

To już piąte i zarazem ostatnie otwarcie, przynajmniej w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Razem dla Milanówka i Centrum Środowisk Twórczych Willa Waleria. W rzeźbiarskiej pracowni Jana Szczepkowskiego wreszcie zagości rzeźba. W dniach 5-6 listopada 2016 roku będzie można zobaczyć wystawę rzeźb Stanisława Gruszki i Marka Kowalskiego, dwóch uznanych artystów i wykładowców warszawskich, wyższych, artystycznych uczelni.

Wystawę będzie można obejrzeć w sobotę, 5 listopada w godz. 14.00-19.00 oraz w niedzielę, 6 listopada w godz. 12:00-19:00.

Wernisaż wystawy zaplanowany na sobotę, 5 listopada o godz. 18:00, uświetni koncert pt. „Dziady – pieśni do innego świata” w wykonaniu Natalii Serbiny (Ukraina), Agaty Harz i Remigiusza Mazura-Hanaja. Początek koncertu o godz. 19:00. W trakcie koncertu usłyszymy utwory przede wszystkim związane z obrzędami Zaduszek, „Dziadów”, a właściwie „Dziedów”.

Święto Zmarłych (1. listopada) i Zaduszki (2. listopada) oraz obrzędy towarzyszące tym świętom zakorzenione są głęboko w naszej polskiej i słowiańskiej tradycji. Najlepiej przetrwały one na terenach Białorusi i Ukrainy. Zapisały się w pieśniach lirników. Do lat 30. XX wieku wędrownych lirników śpiewających nabożne pieśni można było spotkać w czasie rozmaitych świąt, odpustów czy po prostu na ulicy. Lira korbowa była instrumentem rozpowszechnionym w całej Europie. Na zachodzie - w Hiszpanii, Francji, Niemczech, na Węgrzech - pełniła rolę instrumentu akompaniującego do tańca, zaś w Polsce, a przede wszystkim na Białorusi i Ukrainie, lira towarzyszyła śpiewowi. Specyficzne brzmienie instrumentu - "ciągnący" dźwięk wydobywany za pomocą drewnianego koła pocierającego struny, swoistego niekończącego się smyczka - współgra z charakterem wykonywanych utworów. Repertuar lirników to głównie pieśni nabożne: pokutne, moralitety, pieśni o życiu Jezusa i świętych, ale także pieśni świeckie, a nawet frywolne. Wiele z nich powstało w środowisku uczonych, związanych z Akademią Kijowsko-Mohylańską. Inne zostały stworzone przez samych lirników, bądź zaadaptowane z tradycji ludowej.

Więcej informacji: http://www.wilanow-palac.pl/lirnicy_ukrainscy.html

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!


Stanisław Gruszka

Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1978–1983). Dyplom w pracowni profesora Jana Kucza. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest pracownik dydaktyczny na Wydziale Rzeźby, Akademii Sztuk Pięknych, Warszawa. Twórczość w zakresie rzeźby kameralnej i monumentalnej.
Mieszka i tworzy w Milanówku.

Marek Kowalski

Kształcił się w Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Studiował w ASP Warszawa na Wydziale Rzeźby w pracowniach prof. S Słoniny i prof. B Chmielewskiego w latach 1974-79. Od 1979 r. pracuje na wydziale rzeźby jako asystent prof. S. Kulona. Prowadzi również pracownię Technologii Drewna. Początkowo tworzył w rożnych technikach jak brąz, ceramika, papier mache. Posługuje się również takim środkiem wyrazu jak malarstwo i performance. Z czasem jego specjalnością stały się drewniane figury parafrazujące rzeźby gotyckie. Wykonane one są na podstawie szczegółowych studiów rzeźby z tamtej epoki.(drewno, technika wykonania polichromii, złocenia). Pokazywał swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W latach 2009–2012, na warszawskich Bielanach, prowadził wraz z innymi artystami, autorską galerię Artprzychodnia. W galerii odbywały się indywidualne wystawy malarstwa, grafiki, fotografiki i rzeźby uznanych artystów. Jest autorem prac do licznych scenografii filmowych i teatralnych oraz autorem kilku filmów rejestrujących własne podróże, z których Nepal był prezentowany w Muzeum Azji i Pacyfiku, oraz w galerii Artprzychodnia.


Konkursowy projekt Stowarzyszenia Razem dla Milanówka pt. „Otwieramy drzwi Walerii”, otrzymał dofinansowanie od Stowarzyszenia Europa i My działającego we współpracy z akademią Filantropii w Polsce w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.

« Wróć do listy aktualności