Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Za nami VII edycja Festiwalu Otwarte Ogrody w Milanówku

data wytworzenia: czwartek, 21 czerwca 2012,
data aktualizacji: czwartek, 21 czerwca 2012

W ostatni weekend (15-17 czerwca) już po raz siódmy odbył się Festiwal Otwartych Ogrodów w Milanówku. Jak co roku, swoje ogrody dla publiczności pootwierali mieszkańcy Milanówka i organizacje pozarządowe. Po raz pierwszy zaprezentowali się w nich artyści z miast partnerskich Milanówka – Lidzbarka Warmińskiego i Welzheim (Niemcy). Na Festiwal przyjechały również delegacje samorządowe z obu miast na czele z burmistrzem Welzheim - Thomasem Bernlöhr i zastępcą burmistrza Lidzbarka Warmińskiego – Markiem Żelichowskim.

VII Festiwal rozpoczął się koncertem Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Perła Warmii” Na scenie zawirowało od kolorów, zadudniło od podskoków tancerzy… Publiczność z życzliwością oklaskiwała młodych wykonawców z domu kultury z Lidzbarka Warmińskiego.

 

Jak co roku oferta Ogrodów była różnorodna i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były Ogrody milanowskich artystek, podczas których odbywały się wystawy oraz kiermasze (m.in.: Marii Matuszewskiej, Małgorzaty Ojrowskiej, Iwony Tomczak) prezentujących swoje rękodzieło, wystawy fotografii i malarstwa („Żywe obrazy w Turczynku”, „Fotografia reporterska Lidzbarka Warmińskiego”, „OBOK – w magicznej przestrzeni” oraz „OBOK – w zadziwieniu”). Nie zabrakło również Ogrodu filmowego – „Phone/doc/garden” który był międzypokoleniowym spotkaniem miłośników sztuki operatorskiej podczas którego odbyły się projekcje filmów nakręconych za pomocą telefonów komórkowych. W ogrodzie „Zielona brama” swoje prace prezentowali gdańscy artyści. Uczestnicy Festiwalu mogli również oglądać prace Elżbiety Sokólskiej-Majewskiej i Marzeny Rogali („Na drodze ikony”), Ryszarda Rogali (akwarele – „Między górami: północne Włochy i Korsyka”), Emilii Dąb („Kwiaty”), były spotkania z filozofami (prof. dr hab. Zenon Roskal (KUL) i dr Michał Chaberek OP – „Od zaćmienia przyrody do zaćmienia Boga. Nauka i wiara w europejskiej tradycji kulturowej”) i spotkania z poezją: „W baśniowym ogrodzie” – Aliny Chwieszczennik oraz „Zachód słońca w Milanówku” -  Jarosława Marka Rymkiewicza.

 

 

Artyści z Welzheim w swoim ogrodzie zaprezentowali rękodzieło jedwabne i drewniane oraz malarstwo niemieckich artystów. Artystka Angelika Mager wykonała performance taneczny „Ożywić sztukę”. Zostało stworzone również wspólny obraz polskich i niemieckiech artystów – „Pod wspólnym niebem”.

 

Oprócz koncertu otwierającego i zamykającego Festiwal, były również koncerty: „W świecie afrykańskich rytmów”, koncert Katarzyny i Daniela de Latour z dziećmi, Capella Milanoviensis z Dariuszem Biernackim i Jerzym Smolarkiem, koncert Jacka Rudnickiego – lekarza, muzyka i autora ksiązki „Wszystko co małe jest piękne”.

    

Nie zabrakło również przedstawień teatralnych – Stowarzyszenie Kobiet „Miej marzenia” z Lidzbarka Warmińskiego zaprosiło gości na przedstawienie „Teatru Jak Marzenie” – „Stacja Chandra Unyńska….”

 

Były też Ogrody dla miłośników czworonogów w których można było uzyskać porady dotyczące pielęgnacji psów i kotów oraz zasad zdrowego żywienia. Były też zawody i pokazy kawaleryjskie – władanie szablą i lancą, zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, wystawa historycznych siodeł i strojów. Harcerze zaprosili do swojego Ogrodu w „Amfiteatrze”, gdzie zorganizowane były gry i zabawy, zajęcia plastyczne i ognisko z kiełbaskami. W Przedszkolu na Fiderkiewicza, w „Ogrodzie dla dzieci z teatrem” można było zobaczyć przedstawienie „Szaleństwa w Akademii Ambrozji Kleks” w wykonaniu Grupy Teatralnej MCK, wg pomysłu i w reżyserii Dariusza Biernackiego. W Ogrodzie Truskawkowego Przedszkola pod nazwą „Reportaż z podróży Truskawkowej Panienki i Bursztynowego Księcia do Chin” na dzieci czekały warsztaty, gry i zabawy, istniała również możliwość przejechania się dorożką. W „Ogrodzie rodzinnym” u Sióstr Urszulanek oprócz zabaw dla dzieci, dla rodziców zorganizowany był panel dyskusyjny „Wychować – pozwalać wzrastać” prowadzony przez ks. Mara Drzewieckiego - dr psychologii. 

 

Dla smakoszy wina przez dwa dni w „Ogrodzie winiarskim” odbywała się prezentacja, degustacja i sprzedaż win.  Natomiast w ogrodzie „Słoneczny Krąg” czekały gry i zabawy rozwojowe oraz coaching dla chętnych. Podczas Festiwalu swoje setne urodziny uroczyście obchodziła Willa „Pilawin”. Z tej okazji podczas wystawy poświeconej historii willi i jej właścicieli można było zobaczyć archiwalne zdjęcia i kopie dokumentów, również dowiedzieć się o pierwszych parcelacjach w Milanówku. Nie obyło się bez Garden Party w Willi „Pilawin” przy muzyce z gramofonu, należącego do dawnych właścicieli. A wszystko przy kawie, herbacie z rosyjskiego samowara i słodkościach.

 

O tradycjach picia kawy, herbaty i czekolady w Polsce można było usłyszeć podczas spotkania w Ogrodzie tradycji polskich. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zabytkowej porcelany, sreber, samowarów, bulier i kawiarek z XVIII i XIX wieku. Zakończeniem Ogrodów w niedzielny wieczór był przejmujący koncert pieśni sefardyjskich w wykonaniu Anny Riveiro i zespołu MAAYAN, zakończony trzykrotnym bisem.

 

Festiwal Otwarte Ogrody to czas zabawy i odpoczynku, ale także czas i przestrzeń na docenienie walorów naszego miasta, na cieszenie się jego urokiem. To wspólnie spędzony czas z ludźmi, których w naszym małym miasteczku, być może mijamy codziennie, ale nikt nas sobie wcześniej nie przedstawił. Może właśnie to czas na zapoznanie, serdeczność, początek inicjatyw dla innych wspólnych działań. Korzystajmy i cieszmy się zielonym Milanówkiem, oby co roku przy tak pięknej pogodzie jak podczas tegorocznej VII edycji Festiwalu Otwarte Ogrody.

Monika Samoraj

Galeria zdjęć z VII Festiwalu Otwarte Ogrody

Galeria zdjęć z VII Festiwalu Otwarte Ogrody MCK

Reportaż na portalu Obiektyw.info

« Wróć do listy aktualności