W Milanówku powstał Społeczny Ogród Miejski
data aktualizacji: środa, 18 maja 2016
W dniach 1-8 maja 2016 r., podczas hiszpańsko-polsko-włoskiego tygodnia szkoleniowego, 33 uczestników i uczestniczek projektu TRY: TRansition Youth wzięło udział w intensywnych warsztatach i wspólnymi siłami zakładało Społeczny Ogród Miejski na terenie parku „Zielony dołek” w Milanówku.
Swój pobyt w Milanówku goście zza granicy rozpoczęli od spaceru po mieście z przewodnikiem, którym był Dariusz Śmiechowski – architekt krajobrazu i autor projektu Społecznego Ogrodu Miejskiego. Razem odwiedziliśmy kilka ogrodów znajomych mieszkańców Milanówka, którzy uprawiają warzywa i zioła na utworzonych przez siebie permakulturowych, ekologicznych grządkach. Wieczorem uczestników projektu oficjalnie przywitała Burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska i odpowiedziała na wiele pytań związanych ze swoją pracą i życiem w mieście-ogrodzie.
Drugiego dnia, podczas warsztatów z Joanną Miś, działaczką Greenpeace Polska, dowiedzieliśmy się o aktualnych działaniach polskich obrońców przyrody, m.in. na rzecz zachowania Puszczy Białowieskiej. Następnie grupa wyruszyła na obrzeża Milanówka, by zebrać porzucone na łące śmieci. Część z nich została później wykorzystana do stworzenia recyklingowych instalacji ogrodowych, a pozostałe zostały odebrane przez firmę zatrudnioną przez Urząd Miasta.
Przez kolejne trzy dni wszyscy uczestnicy oraz wolontariusze z Milanówka i okolic intensywnie pracowali na Zielonym Dołku przy zakładaniu permakulturowych wałów – przygotowali grunt, za pomocą pił i siekier rozdrabniali pniaki i gałęzie oraz układali warstwy świeżo skoszonej trawy, które zostały przysypane ziemią wymieszaną z suszonym obornikiem i kompostem, a na końcu obsypane utrzymującym wilgoć sianem.
We wszystkich pracach ogrodowych wspierali nas Maciej Łepkowski i Michał Augustyn z zaprzyjaźnionej grupy „Motyka i Słońce”, która stworzyła i opiekuje się ogrodem miejskim na osiedlu domków fińskich na warszawskim Jazdowie. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy w dziedzinie permakultury udało nam się właściwie zaplanować i przeprowadzić nasadzenia pierwszych roślin – każdy z czterech wałów posiada wiodący gatunek roślin, otoczony przez rośliny towarzyszące, co zapewnia im wzajemną ochronę przed chorobami i szkodnikami.
Kiedy wszystko było już gotowe, odwiedziła nas Przewodnicząca Rady Miasta Milanówka Małgorzata Trębińska. Pochwaliła uczestników za ich wysiłek i posadziła w naszym ogródku symboliczną sadzonkę pomidora.
W piątek pojechaliśmy autokarem do oddalonego o ok. 40 km od Milanówka Bolimowskiego Parku Krajobrazowego na spływ kajakowy rzeką Rawką, połączony ze zbieraniem śmieci. W kilka godzin, świetnie się przy tym bawiąc, nazbieraliśmy kilka worków szklanych i plastikowych butelek, toreb, kapsli i innych opakowań wyłowionych z wody. Na kolację pojechaliśmy do miejscowości Uroczysko-Kępa niedaleko Puszczy Mariańskiej, gdzie obejrzeliśmy powstającą tam biokonstrukcję – olbrzymi dom, budowany z użyciem naturalnych materiałów – drewna, słomy i gliny.
Przedostatni dzień uczestnicy spędzili w Warszawie. Na warsztatach przeprowadzonych przez Kooperatywę Spożywczą „Dobrze” uczyliśmy się o społecznych sposobach rozwiązywania problemów żywnościowych i alternatywnych metodach pozyskiwania zdrowego jedzenia. Odwiedziliśmy też firmowy sklep kooperatywy przy ul. Wilczej, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców stolicy, a przy okazji wstąpiliśmy naprzeciwko na kawę do Cafe Kryzys, mieszczącej się w kamienicy zamienionej w skłot Syrena. Popołudnie spędziliśmy na Osiedlu Jazdów, gdzie podziwialiśmy piękny ogród grupy „Motyka i Słońce” i poznawaliśmy niezwykłą historię tego miejsca, ocalonego wysiłkiem społeczników przed zakusami inwestorów.
W niedzielę, zanim przyszedł czas pożegnań, omówiliśmy wstępnie plan działań na kolejne tygodnie i zasadziliśmy na terenie Zielonego Dołka trzy jabłonki, symbolizujące naszą hiszpańsko-polsko-włoską współpracę i przyjaźń.
Naszym gościom bardzo podobało się w Milanówku – wielokrotnie komplementowali zarówno jego zabytkową architekturę i wszechobecną zieleń, jak i uprzejmych mieszkańców, którzy gościli ich w swoich domach i ogrodach. Wielu z nich przyznało, że wizyta w Milanówku pozostanie niezwykłym wspomnieniem na całe życie. A już niebawem uczestnicy projektu spotkają się ponownie – tym razem na Sycylii, w ośrodku edukacji ekologicznej Palma Nana.
Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrektor Doroty Malarskiej oraz pracowników Przedszkola nr 1, dzięki którym mogliśmy korzystać z przestrzeni placówki podczas pobytu naszych gości w Milanówku.
Katarzyna Klimowicz
Koordynatorka Projektu TRY: TRansition Youth
tel. 501 515 427, e-mail: fundacja@4youth.pl
Więcej informacji o projekcie TRY: TRansition Youth
Prace nad zakładaniem Społecznego Ogrodu Miejskiego
Spotkanie uczestników projektu TRY: TRansition Youth z Burmistrz Miasta Milanówka
Warsztaty z projektowania zrównoważonego z Dariuszem Śmiechowskim
Przewodnicząca Rady Miasta Milanówka w Społecznym Ogrodzie Miejskim
Spływ kajakowy rzeką Rawką połączony ze zbieraniem śmieci
Warsztaty z Kooperatywą „Dobrze”
Wizyta w miejskim ogrodzie grupy „Motyka i Słońce” na Jazdowie
Uczestnicy projektu sadzą symboliczne „drzewka współpracy i przyjaźni”
Informacja prasowa przygotowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Komunikat odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.
« Wróć do listy aktualności