Zespół Szkół Gminnych nr 3 im. Fryderyka Chopina w Milanówku
Powstanie szkoły datuje się na rok 1933, kiedy to powstawały sześcioklasowe szkoły podstawowe. Działalność rozpoczęła jako Powszechna Szkoła Towarzystwa Gimnazjum i stanowiła podbudowę gimnazjum. Początkowo zajmowała niewielki lokal przy ul. Spacerowej 1. Pierwszą kierowniczką, a zarazem nauczycielką matematyki była pani Zofia Fiedorowicz. Władzą zwierzchnią był w tym czasie Inspektor Szkolny w Grodzisku Maz.
Lata wojenne były szczególnie trudne dla placówki. Okupant kilkakrotnie zajmował budynek szkoły, a nauka odbywała się w prywatnych mieszkaniach. W roku 1945 szkoła ponownie zajęła budynek przy ul. Spacerowej 1 i nadal funkcjonowała jako placówka prywatna.
Rok szkolny 1948/49 okazał się przełomowym momentem w dziejach szkoły. Rozporządzeniem władz szkolnych z dnia 1 września 1948 roku szkoła została upaństwowiona i oznaczona numerem 3. Liczyła wówczas 294 uczniów. Szkoła rozrastała się, zmieniało się kierownictwo. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego 1960/61 Szkoła Podstawowa nr 3 liczyła 14 oddziałów i otrzymała lokal przy ul. Wielki Kąt 1.
Kiedy w połowie lat pięćdziesiątych w całym kraju ruszyła kampania „Tysiąc szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego”, kierownik szkoły i przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego przy udziale wszystkich nauczycieli, w dniu 7 grudnia 1958 r. podjęli uchwałę o konieczności budowy nowego lokalu dla szkoły. Pomimo wielu trudności i bolesnych momentów, jak nagła śmierć wieloletniego kierownika Stefana Lisieckiego, przedsięwzięcie zostało zrealizowane i rok szkolny 1965/66 rozpoczęto uroczyście przed gmachem nowej szkoły przy ul. Żabie Oczko1.
W kartkach historii naszego miasta zapisano wydarzenie o ogromnym znaczeniu. Ze spalonego w czasie Powstania Warszawskiego Kościoła Św. Krzyża, we wrześniu 1944 r. trafiła do Milanówka i przez blisko rok przechowywana była na plebanii kościoła Św. Jadwigi urna z sercem najznakomitszego polskiego kompozytora i pianisty o międzynarodowej sławie Fryderyku Chopinie. Pamięć o tym wydarzeniu była i jest w naszym mieście ciągle żywa, dlatego też nawiązując do historii naszego miasta władze szkoły w imieniu całej społeczności skierowały pismo do Kuratorium Okręgu Szkolnego w Warszawie o nadanie szkole imienia Fryderyka Chopina.
W czerwcu 1974 r. odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia szkole. Pani Janina Trenerowska nauczycielka jęz. polskiego ułożyła słowa szkolnego hymnu, a muzykę skomponował nauczyciel śpiewu, p. Tadeusz Powązka.
Po wprowadzeniu reformy oświaty z dniem 1 września 1999 r. powstało Publiczne Gimnazjum nr 1 w Milanówku przy ul. Żabie Oczko 1. Dyrektorem szkoły został dotychczasowy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 p. Krzysztof Filipiak. Dzięki jego staraniom powstały nowe pracownie, wybudowano nowoczesną siłownię, a dzięki staraniom władz miasta i dyrektora szkoły przy gimnazjum rozpoczęła się budowa Miejskiej Hali Sportowej, którą oddano do użytku 2002 r.
We wrześniu 2002 r. nastąpiła kolejna zmiana w organizacji placówki. Władze miejskie utworzyły dwa zespoły szkół – Zespół Szkół Gminnych nr 1 przy ul. Królewskiej i Zespół Szkół Gminnych nr 3 przy ul. Żabie Oczko 1, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum. Szkoła otrzymała nowy sztandar. W 2007 r. oddano do użytku nowoczesne, wielofunkcyjne boisko.
Kolejni kierownicy, a później dyrektorzy w osobach: Zofia Fiederowicz, Stefan Lesiecki, Irena Steuermark, Jan Ciaś, Stanisław Soliwoda, Rajmund Zaleski, Halina Wywiałek, Włodzimierz Czajkowski, Joanna Skiba, Jadwiga Ciarka, Krystyna Kotyńska, Teresa Wojciechowska oraz Renata Kossakowska-Kierejewska, Krzysztof Filipiak kultywowali tradycje, ogólną tendencję do krzewienia kultury fizycznej oraz dbali o pozytywny wizerunek szkoły i środowiska lokalnego.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat „Trójka” może poszczycić się wieloma laureatami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz licznych konkursów powiatowych i lokalnych. Również ważną dziedzina w szkole jest sport, w którym uczniowie odnoszą sukcesy we wszystkich dyscyplinach sportowych rozgrywanych przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Największe osiągnięcia szkoła uzyskuje od kilku lat w łyżwiarstwie szybkim wychowując wielu medalistów i rekordzistów Polski od najmłodszych kategorii wiekowych do seniorów. Najwybitniejszymi sportowcami szkoły są Olimpijczycy z Vacouver - brązowa medalistka Igrzysk Luiza Złotkowska i najbardziej utytułowany wychowanek „Trójki” Sławomir Chmura.
Obecnie do „Trójki” uczęszcza 453 uczniów, w tym 217 do szkoły podstawowej, w której mieści się 11 oddziałów oraz 236 uczniów w 11 oddziałach gimnazjalnych.
Wersja do druku