Helena Wesołowska
Była bardzo dobrą nauczycielką lubianą przez grono nauczycielskie i uczniów. Uczyła matematyki, fizyki i chemii w SP nr 1. Młodzież lubiła jej zajęcia, mimo że była wymagająca i egzekwująca wiedzę. Miłośniczka wycieczek krajobrazowych, założyła w SP nr 1 Koło Krajoznawcze.
W latach sześćdziesiątych pracowała w SP nr 2, w latach 70. w ZSZ przy ul. Wójtowskiej. W latach 1976-86 działała w milanowskim PTTK. Była autorką jednodniowych wycieczek autokarowych dla młodzieży, np. do Żelazowej Woli. Organizowała spotkania tzw. wieczorki prelekcyjne informacyjno-turystyczne. W 1979 r. wydała jedną z pierwszych publikacji o Milanówku. Broszura zawierała charakterystykę fizyczno-geograficzną, przyrodniczą, architektoniczną oraz charakterystykę pierwszych mieszkańców Letniska Milanówek. Autorka poświęca wiele miejsca okresowi okupacji. Opisuje rozwój oświaty od czasów okupacji aż po koniec lat 70. W opracowaniu znalazło się miejsce na temat – organizacji społecznych PTTK, TKKF, LOP oraz na temat Zakładów Przemysłowych Jedwabiu Naturalnego „Milanówek” na czele.
Była w grupie członków założycieli Towarzystwa Przyjaciół Milanówka, które zawiązało się w latach 80. ubiegłego stulecia.
Członek Zarządu Oddziału PTTK w Milanówku – posiada uprawnienia przewodnika krajoznawczo-turystycznego PTTK z licencją krajową. Wykonywała funkcję przewodnika PTTK w ruchu wycieczkowo-turystycznym.
W latach 90. przygotowała popularne „Spacery po Milanówku” – pierwszy staraniem TMM został wydany w 1995 r., kolejne w następnych latach. Formuła „Spacerów” doskonale spełnia rolę tras turystycznych i przyczyniła się do spopularyzowania Milanówka łącząc funkcję poznawczą i turystyczno-rekreacyjną.
W 2008 r. Helena Wesołowska otrzymała statuetkę Milanowskiego Liścia Dębu 2008 za szczególnie aktywną działalność na rzecz upowszechniania wiedzy o Milanówku i promocję turystyki.
Wersja do druku