Romuald Tesarowicz
Wybitny polski bas, solista Opery Paryskiej, Teatro alla Scala i Opery Rzymskiej.
Debiutował partią Skołuby w „Strasznym Dworze” Moniuszki.
W 1983 roku związał się z łódzkim Teatrem Wielkim. O bardzo wysokiej pozycji artysty świadczą liczne sukcesy zagraniczne na najlepszych scenach operowych świata. Wykonywał i wykonuje wielkie partie basowe w „Mefistofelesie” Boita, „Eugeniuszu Onieginie”, Damie Pikowej” Czajkowskiego, „Madame Butterfly” Pucciniego, „Łucji z Lammermooru” Dionizettiego, „Żydówce” Halevy’ego, „Walkirii” Wagnera , „Don Carlosie” , „Requiem”, „Luizie Miller”, „Aidzie”, Nabuccu” , Otellu” Verdiego, „Carskiej Narzeczonej” Rimskiego-Korsakowa, „Weselu Figara” Mozarta, „Borysie Godunowie” Musorsgskiego, „Weselu” Strawińskiego i „Polskim Requiem” Pendereckiego. W Polsce śpiewa na scenach Teatru Wielkiego w Warszawie i Opery Śląskiej w Bytomiu.
Jest laureatem wielu nagród, otrzymał m.in. II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Operowym im. A. Didura, Złoty Medal i nagrodę Roncorogniego w konkursie Voci Verdiane w Busseto, Grand Prix i nagrodę publiczności XXI Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju oraz II nagrodę w konkursie operowym w Barcelonie.
Wiele nagrywał dla radia i telewizji w Europie i Ameryce. Wśród nagrań filmowych wyróżnia się jego rola Warłama w filmie Andrzeja Żuławskiego „Borys Godunow”.
W Milanówku, w październiku 2000 r. uświetnił uroczystość zamknięcia obchodów 100-lecia Letniska koncertem w Teatrze Letnim. Jesienią 2003 r. zorganizował w Teatrze Letnim MOK koncert dla uczczenia pamięci wielkiego, światowej sławy, ale zapomnianego tenora
z Milanówku Stanisława Gruszczyńskiego.
W wolnych chwilach zajmuje się własnym ogrodem. W domu wykonuje wiele drobnych prac budowlanych.
W 2004 roku został uhonorowany statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za wkład w upowszechnianie kultury i promocję Milanówka.
Wersja do druku