Chór Cantabile
W imieniu Chóru Cantabile Wyróżnienie odebrał
dyrygent Chóru Krzysztof Walęczak
Chór Cantabile za 25 lat działalności artystycznej kontynuującej tradycje Milanówka śpiewania Bogu i ludziom.
„Cantabile” znaczy śpiewnie. Chór Cantabile powołał w kwietniu 1984 r. ówczesny proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej ks. Edmund Nowak. Chociaż chór jest „nowy”, to w pewnym sensie kontynuuje tradycje pierwszego chóru tej parafii, powstałego w 1929 r. Warto wspomnieć, że pierwszym dyrygentem, który prowadził chór przez 18 lat był pan Tadeusz Bornsztajn.
O dokonaniach chóru w minionym 25-leciu można by mówić wiele. Nie sposób jednak przytoczyć wszystkich najważniejszych informacji o jego licznych koncertach. Powodem do satysfakcji jest tradycyjny udział w przeglądach chórów kościelnych w Archikatedrze Warszawskiej, czy koncerty z okazji Narodowego Święta Niepodległości i innych uroczystości patriotycznych. W 1995 r. chór występował w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Płocku mając pełną 32-osobową obsadę głosową. W czasie koncertu w Kalwarii Zebrzydowskiej śpiewano po łacinie. W 2003 roku chór dał piękny występ z okazji 75-lecia parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, koncertował w ramach „Twórczego Milanówka”, śpiewał w czasie uroczystości z okazji kanonizacji błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej i wraz z Chórem Lacrimoza (z parafii Matki Bożej Bolesnej w Milanówku) wystąpił w Miejskim Ośrodku Kultury. Uświetnił też ceremonię poświęcenia kościoła w Kuklówce i jubileusz 80-lecia OSP w Izdebnie Kościelnym.
Cantabile wyróżnia się dużą wrażliwością społeczną o czym m.in. świadczą występy dla niepełnosprawnych i w środowisku emerytów. Tych koncertów jest dużo, choć nie jest to chór zawodowy. Każdy z członków gdzieś pracuje, ma swoje obowiązki służbowe i rodzinne. Członkowie ćwiczą i występują w czasie wolnym po pracy. Należą doń ludzie różnych profesji. Łączyło i łączy ich jedno - umiłowanie śpiewu, muzyki i głęboka wiara.
Tym bardziej więc trzeba docenić ich wielki wkład jak i kolejnych dyrygentów chóru - Tadeusza Bornsztajna, Alicji Paciorek i Krzysztofa Walęczaka w przygotowanie nowego repertuaru i udział w koncertach.
Na uznanie zasługuje repertuar chóru, który od łatwych pieśni sakralnych, przeszedł stopniowo do coraz trudniejszych pozycji, również o charakterze świeckim (obok Bacha, Mozarta, Vivaldiego i Chopina chór ma w swoim repertuarze utwory Gershwina i Okudżawy), łącznie ok. 150 utworów.
Pod kierunkiem dyrygenta Krzysztofa Walęczaka chór spotyka się dwa razy w tygodniu - w środy i piątki w godz. 18-20, a ponadto już tradycyjnie występuje na niedzielnych mszach św. (obecnie o godz. 12.30). Apelujemy do wszystkich, którzy lubią śpiewać, aby włączyli się do pracy zespołu. Już 31 stycznia w niedzielę o godz. 12.30 podczas mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej nastąpi uroczyste wręczenie statuetki Liścia Dębu i dyplomu dla dyrygentów chóru Cantabile.
Wersja do druku