Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij
Strona główna »  Aktualności»  Kalendarz wydarzeń

Wydarzenia

Koncert Noworoczny - 125 urodziny Feliksa Dzierżanowskiego

04.01.2015, Milanowskie Centrum Kultury, ul. Kościelna 3 18:00, Kultura - Koncert

Serdecznie zapraszamy na KONCERT NOWOROCZNY

a zarazem obchody 125-tej rocznicy urodzin Feliksa Dzierżanowskiego

4 stycznia,

godz. 18.00

Teatr Letni MCK,

ul. Kościelna 3, Milanówek

 

Program:

  • 12.30 Msza Św. w intencji Feliksa Dzierżanowskiego w kościele Św. Jadwigi Śląskiej
  • Janusz Prusinowski Kompania - KOLĘDY I PASTORAŁKI
  • Rozmowa z synem i wnukiem Feliksa Dzierżanowskiego
  • wywiad poprowadzi Janusz Prusinowski
  • OBERKI I MAZURKI w wykonaniu Janusz Prusinowski Kompania
  • POTAŃCÓWKA
  • WYSTAWA dotycząca życia i twórczości Feliksa Dzierżanowskiego /Archiwum Tradycji Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku/

Styczeń 2015 to rocznica 125-tych Urodzin Feliksa Dzierżanowskiego - kompozytora, dyrygenta, dawnoego mieszkańca Milanówka. Wiele osób z naszego miasta pamięta Pana Feliksa. Jedni byli jego uczniami, inni sąsiadami. Wspominają tego wybitnego kompozytora z ogromną serdecznością, mówią, że był wspaniałym, zawsze uśmiechniętym człowiekiem. Istnieje wiele ciekawych wątków z życia i twórczości Feliksa Dzierżanowskiego był to przecież twórca Polskiej Kapeli Ludowej, zasłużony w popularyzowaniu muzyki ludowej. Nadchodzący rok jest zatem odpowiednim czasem by wszystkim Państwu przybliżyć i przypomnieć o naszym dawnym, wybitnym sąsiedzie.

Pomysł działania promującego twórczość i postać Feliksa Dzierżanowskiego wypłynął od Elżbiety Lesiak - byłej uczennicy szkoły muzycznej założonej przez kompozytora a także mieszkanki Milanówka. Po tygodniu okazało się, że grupa zainteresowanych realizacją takiego projektu liczy już kilkanaście osób. Nie możemy zmarnować zapału mieszkańców. Powstał pomysł na szereg wydarzeń odnoszących się do tradycji lokalnej i międzynarodowej działalności Polskiej Kapeli Ludowej, ale także ukazujących rozwój muzyki ludowej oraz współczesne transformacje tego gatunku. W ramach rocznych obchodów jubileuszu, w Milanówku gdzie żył i tworzył Feliks Dzierżanowski odbędą się działania nawiązujące do kultury tradycyjnej będą to m. in.: koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania, spektakl biograficzny oraz Feliks Festival 2014. Projekt ma na celu integrację mieszkańców.

Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy muzyków wiejskich, a zarazem awangadowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność - z nowoczesnością.

https://pl-pl.facebook.com/prusinowskitrio

Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki - śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i... człowiek współczesny. Co mozna wydobyć z archaicznych, na pozór prostych melodii i rytmów bez uciekania się do mody na miksowanie sampli? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji niepodlega bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodzącą na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś - rocka.

W 2008 roku zepół wydał płytę \\\\\\\"Mazurki\\\\\\\", która zebrała entuzjastyczne recenzje, w 2010 zaś - \\\\\\\"Serce\\\\\\\". Obecnie wspólnie z pianistami pracuje nad publikacją eksponującą zakorzenie twórczości Fryderyka Chopina w tradycyjnej muzyce polskiej wsi.

W latach 2008-2010 Trio kilkakrotnie występowało we Francji i we Włoszech (m.in. na festiwalu Corso Polonia w Rzymie), a także w Gruzji, Azerbejdźanie, Estonii, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center), Kanadzie (Vancouver Folk Music Fesival), Belgii, Portugalii, Luksemburgu i oczywiście w Polsce. W 2010 roku muzycy skupili się na wiejskich źródłach muzyki Fryderyka Chopina - powstał specjalny program przygotowany we współpracy z pianistami: JAnuszem Olejniczakiem, Magdaleną Wojciechowską i Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Gasymowem. Muzyka Trio rozbrzmiewa też w przedstawieniach teatralnych Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia.

« wróć do listy wydarzeń


Wersja do druku